Uefa’dan Avrupa Süper Lig’i Kararı

UEFA’dan Avrupa Süper Lig’i kararı

Daha Fazla Göster

UEFA’dan Avrupa Süper Lig’i kararını açıkladı. Avrupa futbol tarihinde şimdiye dek görülmemiş günler yaşanıyor. İngiltere, İspanya ve İtalya’dan 12 futbol devi kulüp, futbol ekonomisindeki istikrarsızlık nedeniyle Avrupa Süper Ligi isminde yeni bir turnuva kurdu. Yayın ve ticari gelir konusunda UEFA ve FIFA ile anlaşamayan 12 kulübün bu resti tarihi günlerin fitili ateşledi.

Şampiyonlar Ligi formatının, 2024-2025 sezonundan itibaren değiştirilmesi nedeniyle UEFA ile anlaşmazlık yaşayan kulüplerin, organizasyonun ticari hakları üzerinde daha fazla söz sahibi olmak istediği için böyle bir adım attıkları öne çıktı

Uefa'Dan Avrupa Süper Lig'I Kararı

Aynı zamanda sızan bilgilere göre proje şöyle; 15 takımın sabit olduğu, 5 takımın ise her sezon değişeceği bir turnuva planlıyor. Bu 5 ekibin nasıl belirleneceği henüz bilinmiyor.

Plan; Avrupa Süper Lig’i takımlarının 10’arlı iki grupta mücadele ettiği ve grupları ilk 4’te bitirenlerin, çeyrek finale yükseldiği bir turnuva. Her takım, en az 18 maça çıkacak. Üstelik kurucu üye konumundaki 15 kulübün, 3,5 milyar Euroluk geliri paylaşması ön görülüyor.


Uefa'Dan Avrupa Süper Lig'I Kararı

Uefa’nın Açıklaması

UEFA’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı. Üstelik birkaç İngiliz, İspanyol ve İtalyan kulübünün açıklamayı planladığı sözde Avrupa Süper Ligi planları sızdı. Bu gerçekleşirse bizler, bunu durdurmak için çabalayacağız. Hatta bu alaycı proje, birkaç kulübün çıkarına dayanmaktadır.”

Açıklamaya şöyle devam edildi. “Bunun gerçekleşmesini önlemek için adli ve sportif olmak üzere her düzeyde alabileceğimiz tüm önlemleri değerlendireceğiz. Daha önce FIFA ve altı federasyon duyurmuştu. İlgili kulüplerin yerel, Avrupa ve dünya üzerinde başka herhangi bir organizasyona katılması yasak olacak. Oyuncularının milli takımlarına gitmeleri yasak olacak. Bu projeye katılmayı reddeden diğer ülkelere teşekkür ediyoruz. Tüm futbol severleri, taraftarları ve politikacıları, ilan edilmesi halinde böyle bir projeye karşı mücadelede bize katılmaya çağırıyoruz.”

UEFA’dan Avrupa Süper Lig’i kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!