Ofsayt

Ofsayt Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? İŞTE EN İYİ AÇIKLAMA

Daha Fazla Göster

Ofsayt Nedir? Bir türlü açıklanamayan mevzuyu biz açıkladık.

Ofsayt nedir ve nasıl gerçekleşir ? , ofsayt terimi, bilindiği üzere futbol konusunda tartışmalara hatta uygulamalı birçok anlatıma neden olan terimlerden birisi olmuştur. İzlenildiğinde basit olarak gösterilen bu terimin açıklaması gerçekten de dilleri zorlayan bir tür olarak gösterilmektedir.

Ofsayt Nedir ?

 

Ofsayt Nedir ve Neden Bu Kadar Zor Açıklanır?

Ofsayt terimi, 1863 yılında ortaya çıkmıştır. İlk çıktığı süreçlerde oyuncu önüne top ile çıkılması sonucunda saf dışı kaldığı açıklanırdı. Günümüzde ise bunun detaylandırılması ve çeşitlendirilmesi ile anlatımı daha kapsamlı oldu. Bu anlatım sonucunda yaşanan durumu açıklamak ise herhangi bir dil üzerinde ifade etmekte zorluklara sebep oldu. Ofsayt kavramının açılımı top ile rakibin aleyhine duran oyuncu olarak belirtilmektedir.

Ofsayt Gerçekleşme Süreci Güncel Spor

 

Ofsayt Nedir?

Bir oyuncunun rakip takımın kalesine, rakip takım oyunculardan daha yakın olduğu takdirde takım arkadaşından aldığı pasın sebebiyet verdiği bir durumdur.

 

Buna kaleci dâhil değildir. Bu sürecin gerçekleşmesi ise genel olarak bir oyuncunun atağa çıktığı anda kendi rakip arkadaşının rakip takımın kalesine rakip takımın oyunculardan daha yakın olması anında attığı top ile gerçekleşen bir olaydır. Bu olayda gol, korner ya da herhangi bir şut geçersiz sayılarak ceza sahası içerisinde ya da dışarısında alınan pasın gerçekleştiği noktadan maçı rakip takımın başlatma hakkına sebebiyet verir.

 

Ofsayt Anlatımı - Son Dakika

 

 

Ofsayt engellenebilir mi?

Ofsayt gerçekleşeceği durumda, oyuncunun gelen pası serbest bırakarak rakip takım oyuncuların gerisinde olan bir oyuncunun topa sahip olmasıyla engellenebilir. Bu durumda gol ya da eylemler geçerli sayılacaktır.

 

CRISTANO RONALDO KRITIK REKOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!