Voleybol Sporunda Libero

Libero Nedir? Kelimenin Kökeni Nereden Gemektedir?

Daha Fazla Göster

Libero

Libero Nedir? Kelimenin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Eğer bu makaleyi okuyor iseniz muhtemelen dünya çapında bir çok insanın sevdiği ve çok aktif bir şekilde oynadığı futbol ve basketbol sporundaki libero teriminin kökeninin nereden geldiğini veya libero teriminin futbol ve voleybol sporunda ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Eğer merak ediyor iseniz doğru makaleyi okuyorsunuz. İşte dünya çapında çok fazla sevilen ve çok aktif bir şekilde oynanan futbol ve voleybol sporundaki bir libero hakkında bilgiler…

Futbol Sporunda Libero Nedir ?

Libero Nedir? Kelimenin Kökeni Nereden Gemektedir?

Libero bölgesinde oynayan kişilerin bazı görevleri ve özellikleri vardır. Her oyuncu liberoda oynayacak yeteneğe sahip değildir. Özellikle bu bölgede oynayan oyuncuların bazı fiziksel özelliklere de sahip olması gerekiyor. Aynı zamanda karşı takımın oluşturduğu tehlikeli durumları engelleyecek en son duvar olarak tanımlanıyor.

Kimler Libero Olabilir?

Libero Nedir? Kelimenin Kökeni Nereden Gemektedir?

Liberoların kendi bölgesinde bazı görevleri bulunuyor. Bu görevleri uyguladığı taktirde takımının gol yemesini veya tehlikeli pozisyonlar yaşamasını engelleyecektir. Takımın gol yememesi adına liberoların görevleri oldukça önemlidir. Liberonun görevleri şu şekilde sıralanabilir;

Rakip takımın ataklarını engellemek

Rakip takımın forvet oyuncusu engellemek

Rakip futbolcuların gol atmasını önlemek

Yüksek toplara hakim olmak

Kalecilerden top alınarak oyun kurmakRakip takımın ataklarını en iyi şekilde engellemek

Libero olacak futbolcuların sahip olması gereken bazı özellikleri bulunur. Bu özellikler libero bölgesi için oldukça önemlidir. Herkesin merak ettiği bir konu olan libero özellikleri şu şekildedir;

Uzun boya sahip olması

Fit olması

Hızlı olması

Tehlikeleri önceden sezmek

Ayaklarını iyi kullanmak

Voleybol Sporunda Libero Nedir ?

Libero Nedir? Kelimenin Kökeni Nereden Gemektedir?

Voleybol oyununda takım arkadaşlarıyla zıt renkte forma giyen, takım listesinde ise yanında L işareti olan savunma oyuncusudur. Her Takımda Libero Olma Zorunluluğu Yoktur.  Her takımın müsabaka kadrosunda en fazla 2 libero hakkı vardır.  Takım kadrosunda 12 den fazla oyuncu var ise en az 2 libero olması zorunlu olur. Oyun alanında bulunan libero takımın asıl liberosudur. Yedek kısımda bulunan ise 2.   liberodur takım oyun alanında aynı anda sadece 1 libero bulundurabilir.

Libero Sakatlanır, Ceza Alırsa Ne Olur?

  Libero oyuncusu sakatlanır, oyundan çıkarılır veya diskalifiye olursa hemen yerine takımın ikinci liberosu girer. Takımın sadece 1 libero oyuncusu varsa takım yeni bir libero oyuncusunu belirleme hakkına sahiptir.

Şirketinizle birlikte bu öğrendiklerinizi salonlarda diğer şirket takımları ile rekabet halinde deneyimlemek isterseniz ise mutlaka Business Volley Cup’ı görmenizi tavsiye ederiz.

Libero Teriminin Kökeni Nereden Gelmektedir?

İtalyanca libero “özgür, serbest” sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince līber sözcüğünden evrilmiştir.  İlk kez 28.03.1964″te İtalya”da oynanan Inter-Milan maçı münasebetiyle Gündüz Kılıç tarafından Türk futbol diline kazandırılan kelimedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!