Futbol Nedir Kısaca Futbol Kuralları Ve Saha Ölçüleri

Futbol Nedir? Kısaca Futbol Kuralları

Daha Fazla Göster

Futbol Kuralları Ve Saha Ölçüleri

Futbol Nedir? Kısaca Futbol Kuralları

Futbol dünyada en çok oynanan spor dalından bir tanesidir. Özellikle ülkemizde futbol oldukça fazla sevilmektedir. Bundan dolayı futbol oynamak isteyenler ve bu spora yeni başlayanlar da futbol kuralları araştırması yapmaktadırlar. Futbol önemli kuralları bulunan bir spor dalıdır. Son aylarda futbol kuralları sürekli olarak araştırılmaktadır. Peki, futbol kuralları nelerdir?

1) Süre

Futbol Nedir? Kısaca Futbol Kuralları

Futbol iki yarı halinde oynanan bir spordur her yarı kırk beş dakikadır, kırk beş dakikanın ardından 15 dakikalık devre arası girer ardından ikinci devre başlar 2. devreye girdikleri zaman takımlar yer değişir sol tarafta olan takım ikinci yarıda sağ tarafta yer alırken sağ tarafta yer alan diğer takım sol tarafa geçer. ikinci yarının bitimine az bir süre kala artı olarak uzatma dediğimiz kısım gelir oyun esnasında taç veya korner durumlarında kaybedilen süreyi uzatmalara eklerler toplamda doksan dakika olan oyun doksan beş dakikaya kadar çıkabilir.

2) Oyuncu Değiştirme

Futbol Nedir? Kısaca Futbol Kuralları

Futbolda her takımın oyuncu değiştirme hakkı bulunmaktadır. İki takım mücadele eder ve toplamda her iki takımında  üç tane futbolcu değiştirme hakkı bulunmaktadır. Bu oyuncu değiştirme hakkı zorunlu olmamakla birlikte tamamen isteğe bağlıdır.

3) Hakemler

Futbol Nedir? Kısaca Futbol Kuralları

Futbol maçlarında toplam 4 hakem bulunur baş hakem olarak adlandırdığımız ana hakem bütün maçtan sorumlu olan ve futbolcuların yanında koşan kişidir. Aynı zamanda maçta ofsayt kuralını tespit etmek için de bir sağ köşede bir de sol köşede olmak üzere iki tane hakem bulunmaktadır. Bu hakemler ise sadece ofsayt’ı belirlemekte sorumlu olan hakemdir. Maçta ki 4. hakem yani son hakem ise maçta oyuncu değişikliklerini ve ilave süreyi belirleyen hakemdir.

4) Maç Cezaları (Sarı – Kırmızı Kart)

Futbol Nedir? Kısaca Futbol Kuralları

Futbolda hakemlerin oyuncuları cezalandırma yetkisi bulunmaktadır. Rakibine faul yapan oyuncular faulün şiddetine göre cezalandırılır. Faul şiddeti orta şiddetli ise sarı kart aşırı şiddetli yani sportmenlik dışı bir faul olduğu durumlarda ise kırmızı kart ile cezalandırılır. İki sarı kart gören bir oyuncu daha sonra kırmızı kart görür ve cezalandırılır. Direkt olarak kırmızı kart gören oyuncu ise direkt olarak atılır.

5) Ofsayt

Futbol Nedir? Kısaca Futbol Kuralları

Bir oyuncu rakip oyuncudan gol atma anında önde bulunuyorsa ofsayt olur ve oyun durdurulur.

6) Saha Ölçüleri

Futbol Nedir? Kısaca Futbol Kuralları

Futbolda saha ölçüsü dikdörtgen biçimdedir. Futbol sahası en olarak 45 uzunluk olarak ise 90 metredir. Boy uzunluğu mutlaka 90 ila 120 metre arasında olmalıdır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!