Ofsayt

Futbol Sporunda Ofsayt Nedir? Terimin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Daha Fazla Göster

Futbol Sporunda Ofsayt Nedir? Terimin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Ofsayt Nedir ?

Eğer bu makaleyi okuyor iseniz muhtemelen dünya çapında bir çok insanın sevdiği ve çok aktif bir şekilde oynadığı futbol sporundaki ofsayt teriminin kökeninin nereden geldiğini veya ofsayt teriminin futbol sporunda ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Eğer merak ediyor iseniz doğru makaleyi okuyorsunuz. İşte dünya çapında çok fazla sevilen ve çok aktif bir şekilde oynanan futbol sporundaki bir penaltı hakkında bilgiler..

Futbol Sporunda Ofsayt Nedir?

Ofsayt Anlatımı - Son Dakika

Dünya çapında bir çok insanın sevdiği ve çok aktif bir şekilde oynadığı futbol sporundaki insanların ne olduğunu anlatmaya çalışır iken kaç kere ofsayta kaldığı kaç kere penaltı vuruşu yapıpta topun kaleyi bulmadığı o ofsayt terimi, oynanan futbol oyunu içerisinde bulunan futbol topu herhangi bir kalenin yönünde hareket halinde iken o kaleye giden kendisi ile oynanan futbol oyunu içerisindeki aynı takımda yer alıpta oynayan takım oyuncularından herhangi birisinin, oynanan futbol oyunu içerisindeki kendi takım oyuncularının rakip olarak gördüğü karşı takımın kalecisine, karşı takımın oyuncularından en yakın olan oyuncu ile aynı hizada ve de o rakip oyuncudan daha da yakın bir mesafede bulunması durumudur. Ofsayt oynanan futbolu izlerken karşılıklı tskimlarsa yer alan pek çok kişiyi karşı karşıya getirebilecek bir durumdur. Oynanan futbol maçı esnasında eğer ki ofsayt durumu meydana ermiş ise böyle bir pozisyonda iken oynana futbol oyunundaki futbol topuna hücum yapmakta olan takımda ise kaleciye yakın bir mesafede bulunan bir oyuncu ofsayta kalmıştır. Ofsayt, FIFA’nın Genel Sekreteri olan Urs Lins imzası ile ülke federasyonlarına gönderilmiş ve oyun kuralları içerisinde yerini almıştır.

Futbol Sporundaki Ofsayt Teriminin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Ofsayt Gerçekleşme Süreci Güncel Spor

Dünya çapında bir çok insanın sevdiği ve çok aktif bir şekilde oynadığı futbol sporundaki insanların ne olduğunu anlatmaya çalışır iken kaç kere ofsayta kaldığı kaç kere penaltı vuruşu yapıpta topun kaleyi bulmadığı o ofsayt teriminin kökeni İngilizce Off-side olarak kullanılan Türkçe’ye çevirdiğimiz zaman dış taraf manasına denk gelen bir kelime. Off kelimesi ayrı,dışında, side kelimesinin anlamı ise taraf demek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!