Basketbol Sporunda Body Up Nedir

Basketbol Sporunda Steps Nedir? Terimin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Daha Fazla Göster

Basketbol Sporunda Steps Nedir? Terimin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Basketbol Sporunda Steps Nedir? Terimin Kökeni Nereden Gelmektedir?

 

 

Eğer bu makaleyi okuyor iseniz muhtemelen dünya çapında bir çok insanın sevdiği ve çok aktif bir şekilde oynadığı basketbol sporundaki Steps teriminin kökeninin nereden geldiğini veya Steps teriminin basketbol sporunda ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Eğer merak ediyor iseniz doğru makaleyi okuyorsunuz. İşte dünya çapında çok fazla sevilen ve çok aktif bir şekilde oynanan basketbol sporundaki bir Steps hakkında bilgiler..

Basketbol Sporunda Steps Nedir ?

Fenerbahçe Beko 6 Isimle Yollarını Ayırdı. Spor Haberleri

Dünya çapında bir çok insanın sevdiği ve çok aktif bir şekilde oynadığı basketbol sporundaki Steps terimi, Hatalı yürüme olarak da bilinir, steps bir kural ihlali olduğu için top karşı takıma geçer. Steps kelimesinin Türkçe karşılığı adımlardır. Adımlarını yanlış ya da fazla atan oyuncular steps yapmış olur. Bu durumda hücum yapma şansı karşı takıma geçer.

Steps nasıl yapılır?

Basketbol Sporunda Steps Nedir? Terimin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Stepslerin geneli turnikeye çıkarken yapılır. Normalde turnike yapan oyuncu biri uzun biri kısa olmak üzere iki adım atarak topu panyaya çarptırır. Ancak bazen konsantrasyon eksikliği nedeniyle oyuncu iki adım yerine üç adım atar. Bu da hatalı yürüme yapmasına neden olur. Rakip takımın savunması ne kadar güçlüyse steps yapma ihtimali o kadar artar.

Topu sektirdikten sonra iki eliyle tutan oyuncu ya pas vermek ya da atış yapmak zorundadır. Tuttuktan sonra tekrar sektirmeye başlarsa steps yapmış olur. Topu tek eliyle tutan oyuncu ise pas vermek ya da atış yapmak zorunda değildir. Topu yeniden sektirebilir.

Nadir de olsa yapılan kural ihlallerinden biri de topun iki elle sektirilmesidir. Bu da kurallara aykırıdır ve steps sayılır.

Bunun dışında topa ayakla müdahale etmek de stepstir. Örneğin atılan bir ara pası kesmek için topla rakibin arasına ayağını koymak basketbol kurallarına aykırıdır. Ancak oyuncu bacağını kasti bir şekilde uzatmadan top bacağına çarparsa kural ihlali sayılmaz ve oyun devam eder.

Steps yapmamak için nelere dikkat edilmelidir?

Steps genellikle fazla adım atılarak yapılır. Turnikeye çıkarken iki yerine üç adım atan oyuncular topu hatalı bir şekilde sürmüş olur. Bunun dışında pozisyonu fazla zorlamak, pota altı rakip takımın oyuncuları ile doluyken içeri kat etmek, stepsin temel nedenleri arasında yer alır. Bir anlamda karşı takımın oyuncuları sert savunma yaparak rakibini steps yapmaya zorlar. Bu nedenle özellikle set hücumu yaparken pas trafiği oluşturulmalı ve en uygun durumdaki oyuncunun atış yapması için boş alan yaratılmalıdır.

Basketbol Sporunda Steps Terimi Nereden Gelmektedir?

Dünya çapında bir çok insanın sevdiği ve çok aktif bir şekilde oynadığı basketbol sporunda Steps terimi adımlardan gelmektedir haberimizin başlarında anlattığımız Topu sektirdikten sonra iki eliyle tutan oyuncu ya pas vermek ya da atış yapmak zorundadır. Tuttuktan sonra tekrar sektirmeye başlarsa steps yapmış olur yani adım atmış olur Steps Kelimeside adım atmaktan gelir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!