Basketbol Asist

Basketbol Sporunda Asist Nedir? Kelimesinin Nereden Gelmektedir?

Daha Fazla Göster

Basketbol Sporunda Asist Nedir? Kelimesinin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Basketbol Sporunda Asist Nedir? Kelimesinin Nereden Gelmektedir?

Eğer bu makaleyi okuyor iseniz muhtemelen dünyaca bir çok insanın sevdiği ve oynadığı basketbol sporundaki Asist teriminin nereden geldiğini veya Asist teriminin basketbol sporunda ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Eğer merak ediyor iseniz doğru makaleyi okuyorsunuz. İşte basketbol sporundaki bir Asist hakkında bilgiler…

Basketbol Sporunda Asist Nedir? Kelimesinin Nereden Gelmektedir?

 

Basketbol Sporunda Asist Nedir?

Asist, basketbolda sayı atma yolunda giden takım arkadaşına pas vermek şeklinde kullanılır. Bazen takım arkadaşına pas veren hücum oyuncusunun asist yapıp yapmadığına karar vermek için çeşitli değerlendirmeler yapılmaktadır. Bir pas, pası alan hücum oyuncusu topu sürdükten sonra basket atsa bile asist sayılabilmektedir.

 

Uzun lafın kısası hücum oyuncusunun, takım arkadaşına verdiği ve takım arkadaşının sayı yapmasıyla sonuç bulan bir pastır.

Asist Kelimesinin Nereden Gelmektedir?

Dünyaca sevilen ve çok fazla oynanan basketbol sporunda Asist (aslında sadece bu sporda değil ) ingilizce kökenli bir sözcüktür. Orijinal hali asiste olan bu sözcük aracı olmak, yardım etmek şeklinde veya buna benzer anlamlar taşımaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!