33333333333333

Uefa’dan Galatasaray Örneği

Daha Fazla Göster

Uefa’dan Galatasaray Örneği! Futbolun geçmişte İngiltere’de maden işçileri tarafından oynandığını hatırlatan 75 yaşındaki tecrübeli yönetici aynı zamanda bu sporun ABD’li zengin yatırımcıların oyuncağı haline gelmesini istemediğini kaydetti.

Galatasaray ve Lucescu Örneği

Uefa’dan Galatasaray Örneği geldi. Üstelik Mircea Lucescu, İngiltere, İspanya ve İtalya’dan 12 kulübün kurucu üyeliğinde başlatılan veya futbol dünyasında ciddi bir tartışmaya neden olan Avrupa Süper Ligi projesine karşı çıktığını ifade ederek, ”Futbol, futbol olarak kalmalı. Uefa’dan  yapılmak istenen proje, bu güzel oyunun ruhunu öldürür. Aynı zamanda Futbol bir mücadeledir veya rekabettir. Hatta burada güçlü takımların yanında küçük takımlar da olmalı. Diğer takımlar olacak ki heyecan yaşansın. Hatta Galatasaray’dan ad bahsetti.

Futbol aristokratların, zenginlerin oyunu olamaz. ABD’liler bunu Super Bowl gibi şov oyunu sanıyorlar. Uefa’dan yanıt gecikmedi. Bunun adı futbol; Super Bowl değil. Futbolun ruhu tribünlerdeki o dar gelirli insanların içinde.

 

Galatasaray’ın Başarısı Hatırlatıldı

Aynı zamanda Galatasaray’ı çalıştırdığı 2000 yılında Real Madrid’i eleyerek sarı-kırmızılı ekibe tarihinin tek UEFA Süper Kupa zaferini yaşattığını hatırlatan Lucescu, ”Galatasaray’ın Real Madrid’i yenerek Süper Kupa’yı kazanması inanılmazdı.” dedi.

 

“İşte bu zaferleri, bu keyfi ve heyecanı, Avrupa Süper Ligi’nde göremeyiz. Çünkü sadece büyük takımları alacaklar ve diğerlerini dışlayacaklar. Özel bir grup oluşturup, sadece paraya odaklanacaklar.

 

Rumen teknik adam, kariyerindeki en uzun teknik direktörlük serüvenini yaşadığı (2004-16) Ukrayna ekibi Shakhtar Donetsk ile 2008-09 sezonunda UEFA Kupası’nı kazanmıştı. Lucescu, Şampiyonlar Ligi’nde çalıştırdığı takımlar arasında ise Shakhtar Donetsk’i 2010-11, Galatasaray’ı 2000-01 ve Inter’i 1998-99 sezonlarda çeyrek finale çıkararak turnuvadaki en başarılı derecelerini elde etti.

Türkiye’den de Bahsetti

Üstelik Uefa’dam Galatasaray Örneği! Perez yaptığı açıklamada, Türkiye’den de Avrupa Süper Ligi’ne takımların çağırılabileceğine işaret etti. “Diğer fikirlere de açığız ancak mesela daha küçük liglerden bir takım girmek isterse, örneğin Türkiye’den, buradaki problem paranın, rekabetin olacağı büyük maçlardan gelecek olması. Rekabet olmayan maçlar, para kazandırmaz.”

“6 İngiliz kulübü içinde ilgisi daha düşük olan biri vardı, o da diğerlerini etkilemeye başladı. Korku vardı. 6 İngiliz’den biri tam olarak ikna olmuş değildi.” “Hepinize yalan söylediler. Yerel liglerin sona ereceği, futbolun doğasının bozulacağı, futbolu öldüreceğimiz söylendi. Bunlar doğru değil. Bu yalanları yayanların kaybetmek istemedikleri ayrıcalıkları var.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!