Futbol Tarihinin En Büyük Krizi Yaşanıyor!

Futbol Tarihinin En Büyük Krizi Yaşanıyor!

Daha Fazla Göster

Futbol Tarihinin En Büyük Kriz! Avrupa’nın dev kulüpleri bir araya gelerek Şampiyonlar Ligi’ne karşılık Avrupa Süper Ligi’ni kurdu. 28 milyar Euroluk büyüklüğe sahip Avrupa futbolu ilk kez böyle bir krizle karşı karşıya…

 

Futbol Tarihinin En Büyük Kriz!

 

Avrupa’nın 12 dev kulübü, UEFA’nın kulüplerin haklarını koruyamadığını gerekçe göstererek Şampiyonlar Ligi’ne karşı ‘Avrupa Süper Ligi’ni kurdu. Kurucu kulüplere toplam 3.5 milyar Euro ödenecek. Üstelik ilk ödeme ABD merkezli yatırım bankası tarafından olacak.

Futbol Tarihinin En Büyük Krizi Yaşanıyor!

3,5 milyar Euro’luk bu vaade karşı Şampiyonlar ligi toplam 2,5 milyar Euro, UEFA Avrupa ligi ise 550 milyon Euro ödül dağıtıyor.Avrupa Süper Ligi kurucu takımlara her yıl düzenli olarak minimum 250 milyon Euro’luk gelir vaat ederken, bugün Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olan bir kulüp 100 milyon Euro’luk gelire ulaşıyor.

 

Avrupa Süper Ligini kuran takımlar Avrupa’nın en çok kazananları arasında. İlk 5’teki Barcelona’nın yıllık geliri 715,1 milyon euro. Real Madrid 691,8 milyon, Bayern Münih 634,1, Manchester United 580,4, Liverpool 558,6 milyon Euro gelire sahip.

Futbol Tarihinin En Büyük Krizi Yaşanıyor!

Haber üzerine Manchester United hisseleri %7,85, Juventus hisseleri %17,85 değere sahip. UEFA ise kulüplere tarihin en büyük tazminat davasını açmaya hazır. 12 kulüp aleyhine uluslararası mahkemelerde 50 milyar Euro’luk dava kapıda.

Ayrıca JPMorgan’ın desteğine bir “karşı finansman” hamlesi de geldi. UEFA’nın Süper Lig’i durdurmak için Centricus Asset Management ile 6 milyar euro büyüklüğünde.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sporlive Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!